Przewaga na rynku budowlanym, dzięki nowym technologiom staje się ważnym kryterium pozycjonującym firmę oraz inwestora. Coraz częściej dotyczy to także parametrów termicznych budynków, zwłaszcza przemysłowych. COOL-R zaproponował nowoczesne rozwiązanie, które pomaga wyróżnić się na tle konkurencji i skutecznie obniżyć temperaturę pomieszczeń w realizowanej inwestycji nawet o 10°C.
Jak działa technologia chłodnego dachu i jak może efektywnie wspomagać klimatyzacje?
Zapewnienie odpowiednich warunków termicznych w realizowanej inwestycji to często nie lada wyzwanie, szczególnie ze względu na nieustannie rosnące średnie temperatury roczne. Obiekty przemysłowe wymagają utrzymania stałej temperatury przez większą część roku, co skutkuje dużym zużyciem energii lub stosowaniem rozwiązań o ograniczonej efektywności, jak np. wentylacja mechaniczna. Problem staje się jeszcze większy, gdy w budynku nie ma możliwości zainstalowania klimatyzacji z powodu ograniczeń wynikających z wymagań technicznych, lub w których koszt inwestycyjny jest zbyt wysoki dla inwestora. Ponadto urządzenia klimatyzacyjne nie są przystosowane do coraz częściej występujących ekstremalnych temperatur. Ich wydajność znacząco spada, gdy agregat zlokalizowany jest na przegrzanym dachu. Na szczęście istnieje nowoczesne, proste i skuteczne rozwiązanie, które umożliwia firmie budowlanej wyróżnienie się na tle konkurencji, a inwestorowi wprowadzenie znacznych oszczędności w zakładach produkcyjnych, magazynach, supermarketach, chłodniach, czy obiektach hodowli zwierząt. To technologia chłodnego dachu COOL-R.
Przyjrzyjmy się bliżej tej rewolucyjnej powłoce dekarskiej.
INNOWACYJNY CHŁODNY DACH
Technologia chłodnego dachu COOL-R to nowoczesne rozwiązanie dedykowane szczególnie dla ciepłych, południowych rynków, ale jego zalety będą także widoczne w klimacie umiarkowanym. Dzięki zastosowaniu wysokorefleksyjnej powłoki dachowej obniżeniu ulega temperatura wewnątrz pomieszczeń. COOL-R tworzy szczelną powłokę dekarską bez spoin, odporną na wodę i promieniowanie UV. To coś w rodzaju wysokiej jakości refleksyjnej tarczy, odbijającej promieniowanie słoneczne. Dzięki niej jesteśmy w stanie obniżyć temperaturę pokrycia dachowego oraz temperaturę pomieszczenia znajdującego się pod dachem. Rezultaty są imponujące. COOL-R posiada bardzo wysoki współczynnik Solar Reflectance Index (SRI=107). Jest w stanie odbić 86% promieni słonecznych oraz w znacznym stopniu oddaje ciepło do atmosfery, bo aż w 85%, co powoduje obniżenie temperatury pod dachem nawet o 10 stopni.
Temperatura powierzchni dachu zależy nie tylko od koloru zastosowanych materiałów, ale także ich faktury. W okresie letnim pokrycie z blachy lub membran syntetycznych w szarych odcieniach, osiąga średnią temperaturę 40°C. W tych samych warunkach pokrycia bitumiczne lub wykonane z blach antracytowych, rozgrzewają się do aż 80°-85°C. Nie tylko kolor ma znaczenie, ale również struktura materiału pokryciowego dachu oraz jego emisyjność (cecha odpowiadająca za szybkość i efektywność oddawania zaabsorbowanego ciepła). COOL-R tworzy gładką białą warstwę odbijającą większą część energii świetlnej, co zapobiega podwyższeniu temperatury dachu.
Nieważne, czy dach jest nowy lub remontowany, wykonany z mas bitumicznych, membran, papy czy blachy. Aplikacja jest niezwykle prosta. Powłokę dekarską COOL-R można rozprowadzić wałkiem albo metodą natryskową, a odporność na deszcz uzyskujemy już po 90 minutach. Nie ma też konieczności zamykania obiektu na czas renowacji poszycia dachowego, obiekt może cały czas pracować podczas aplikacji – w przypadku innych pokryć trzeba zrywać starą warstwę i zakładać nową.
Budynek wielorodzinny, Koszalin 900m2
COVID-19 A PRZEWAGA TECHNOLOGICZNA
Mimo początkowych obaw związanych z rozwojem pandemii COVID-19 polska branża budowlana nie odnotowała przestoju i dobrze radzi sobie z obecnym kryzysem. W Polsce regulacje rządowe nie dotyczyły wstrzymania robót budowlanych, jak miało to miejsce w innych krajach europejskich, m.in. Belgii, czy Austrii. Według raportu “Sektor budownictwa w obliczu COVID-19” Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa PZPB, duże firmy wykonawcze zmniejszyły wydajność o nie więcej niż 20%. Rynek budowlany stale się rozwija i staje się coraz bardziej konkurencyjny. Jak wyróżnić się na tle innych firm i inwestycji? Przede wszystkim wdrażając najnowsze rozwiązania budowlane. Jedną z nich jest niewątpliwie technologia chłodnego dachu.
COOL-R to atrakcyjna inwestycja z szybkim zwrotem poniesionych kosztów. Dzięki niej firma budowlana może zaoferować inwestorowi nowoczesne rozwiązanie spełniające najwyższe normy jakości. COOL-R pozwala uzyskać dodatkowe punkty w certyfikacji LEED oraz BREEAM, które pozytywnie wpływa na wizerunek przedsiębiorstwa. To rozwiązanie w pełni ekologiczne, posiadające Świadectwa Deklaracji Środowiskowej II i III typu (EPD). Dzięki technologii chłodnego dachu redukujemy ilość energii zużywanej przez urządzenia klimatyzacyjne, a tym samym ograniczamy emisję zanieczyszczeń CO2 do atmosfery.
Port lotniczy São Paulo-Guarulhos, 2150m2
ZYSKI Z APLIKACJI POWŁOKI COOL-R
Obniżenie temperatury wewnątrz pomieszczeń przekłada się także na znaczące oszczędności eksploatacyjne obiektu. Dzięki zmniejszeniu całkowitego bilansu cieplnego budynku, możemy zastosować urządzenia klimatyzacyjne o mniejszej mocy lub całkowicie zrezygnować z instalacji. Unikamy także dodatkowych kosztów w trakcie użytkowania. Nie tylko tych związanych z utrzymaniem i konserwacją klimatyzacji, ale także pokrycia dachowego. Eliminując dwa główne czynniki wpływające na starzenie dachu: wysoką temperaturę i promieniowanie UV, wydłużamy jego żywotność nawet o 25 lat.
Łatwa aplikacja oraz dodatkowe korzyści wynikające z przewagi konkurencyjnej dzięki wprowadzaniu nowych i przyjaznych dla inwestorów technologii sprawiają, że COOL-R staje się rozwiązaniem godnym polecenia dla każdej nowoczesnej firmy budowlanej. Gwarancja dodatkowych benefitów i znacznych oszczędności eksploatacyjnych budynku może stać się silną kartą przetargową w pozyskiwaniu inwestorów mierzących się ze skutkami ekonomicznymi pandemii COVID-19. COOL-R ma szansę stać się nowoczesną alternatywą dla klimatyzacji, która przyciąga inwestorów poszukujących realnych i efektywnych oszczędności.